Resultat / referat
E-01 borta mot Muik
- Detaljer
- Publicerad måndag, 20 februari 2012 13:52
- Träffar: 116
Ny dag och nya möjligheter efter gårdagens sveda och värk . IFK tog sig dagen till ära an nya motståndare, laget tog sig till Komarov Arena där Munsala IK stod för motståndet . Man kunde redan på uppvärmningen skönja att en revansch efter gårdagens spel var på gång . Med pojkar laddade till tusen behövs inte många visdomsord i omklädningsrummet utan ”var och en med sitt” och när coacherna satt fram laguppställningen är det bara några ”kämparop” och sedan ut på isen. Dagens match hade högt tempo redan från start men med ett visst ”ställningskrig” mestandels i mittzonen . IFK spelade idag med två friska kedjor vilket också syntes på spelet . Vid spelade 7.22 kunde Jonathan Kronlund bryta ett uppspel i mittzonen och valde att ”lobb passa ” pucken till en fri Benjamin Haglund som efter några skär drog på ett skott som nog Muik målvakten räddade men Benjamin fullföljde och pangade in returen och IFK tog ledningen 0-1 som höll perioden ut .
Period två var nog fördel Muik som gjorde sitt kvitteringsmål vid spelade 23.11 samt sitt ledningsmål vid spelade 27.16 . IFK hade efter dessa mål en hel del chanser men det ville sig inte .
Period tre blev en nagelbitare åtminstone för publiken i Arenan , spelet böljade från sida till sida men det ville sig inte och målen uteblev . Måste nog tillstå att skryta på alla IFK:s spelare idag , viken kämparglöd !! Men de som höjde sig över mängden idag var nog herrarna Haglund, Boström och Pitkäkangas .
Härligt jobbat grabbar, skönt att se att vi är med igen !


